You are currently viewing <strong>Így küldj csomagot Angliába! Minden infó egy helyen</strong>
Mailbox with British flag with parcels, envelopes inside. Shipping in the Great Britain, concept. 3D rendering isolated on white background

Így küldj csomagot Angliába! Minden infó egy helyen

2020 január 31-én Anglia kilépett az Európai Unióból, ami tapasztalataink szerint eléggé megbonyolította a csomagküldést is. A szállítási díjon túl adókkal, vámokkal és vámkezelési díjakkal is számolhatunk, nem beszélve a rengeteg adminisztrációról. Ezért most lépésenként összeírtunk minden fontos információt, amire csak szükséged lehet ahhoz, hogy csomagot küldj Angliába.

1.    Kezdjük az elején. Először is két dolgot készíts elő:

Céges feladóként az EORI (VPID) számodat:

Minden Angliába küldött csomag kötelező vámeljáráson megy át. Ez lényegében egy ellenőrzési folyamat, amihez céges feladóként szükséged lesz az EORI (magyarországi nevén VPID) számodra. Ez egy vámazonosító szám, amely alapján a Vámhatóság nyilvántartja az ügyfeleit. Ha esetleg még nincs EORI (VPID) számod, akkor ezt a vámhivatalnál igényelheted, akár online is. Az aktuális igénylő dokumentumot itt keresd: https://bit.ly/3sEdO6N Magánszemélyként szerencsére erre nincs szükséged.

Áru-/vámtarifaszámot/számokat, más néven HR-kódszámot/kódszámokat (céges és magán feladóként is):

Az Egyesült Királyságba szállított csomagokat el kell látni a megfelelő áru-/vámtarifaszámmal, más néven HR-kódszámmal is. Ez a kódszám határozza meg, hogy milyen árut/árukat tartalmaz a csomagod és milyen import vámok és adók vonatkoznak rá. A HR-kódszámot/kódszámokat itt tudod megkeresni, a csomagod tartalmának megfelelően:

FONTOS, hogy a HR kódszámokat minden árura egyenként keresd ki és írd fel pontosan, hiszen ezekre szükséged lesz a továbbiakban.

2.    Ha már van EORI (VPID) számod és megtaláltad a vonatkozó HR kódszámokat is, állítsd ki a kereskedelmi, vagy proforma számlát:

Céges és magán feladóknak is kötelező, hiszen ez tartalmazza, hogy pontosan mi van a csomagban, ezt vizsgálják a vámeljárás során. A dokumentumot majd jó erősen egy úgynevezett okmánytasakban (strapabíró átlátszó műanyag fóliában) rögzítsd kívülről a csomaghoz.

Ha kereskedelmi értékkel rendelkező árut küldesz kereskedelmi számlát, – ha pedig ajándékot, vagy egyéb személyes küldeményt küldesz proforma számlát állíts ki.

TIPP: Amennyiben magánszemélyként adod fel a csomagot és nem tudsz számlát kiállítani ne aggódj, keress bennünket és segítünk a kiállításában! https://onlinefutar.hu/kapcsolat/

FONTOS, hogy a számla minden esetben tartalmazza az alábbi adatokat:

  • címzett adatai: név, cím, telefonszám, e-mail-cím, esetleg kapcsolattartó adatai, ha eltér a címzettől
  • feladó neve, címe, telefonszáma és e-mail címe
  • feladó EORI száma (céges feladóként)
  • szállítási cím, amennyiben az eltér a számlázási címtől
  • számla kelte, száma és helye
  • az áruk megnevezése és mennyisége, a kapcsolódó áru-/vámtarifaszámokkal (HR-kódszámokkal) soronként
  • az áruk értéke (a devizanem megjelölésével együtt) soronként
  • csomagszám(ok) – ezt az aktuális csomagküldő szolgáltatótól kapod meg
  • csomag súlya (bruttó/nettó)
  • származási nyilatkozat (az áruk származási országa) soronként
  • céges pecsét, aláírás és név

3.     És végezetül: a vámkezelési megbízás

A vámkezelési megbízás egy formanyomtatvány, amit szintén céges és magán feladóként is ki kell töltened attól függően, hogy melyik csomagküldő szolgáltatót veszed igénybe. Ezzel a nyomtatvánnyal megbízod a szállító céget, hogy járjon el a nevedben a vámkezelés során. A formanyomtatvány szolgáltatóként és értékhatáronként is más, de ne aggódj, ha az Onlinefutár.hu-n keresztül adod fel a csomagod, a rád vonatkozó dokumentumot elküldjük neked és segítünk a kitöltésében is, ha elakadnál!

Jó ha tudod, hogy a vámkezelés során a megbízott szállító cég elkészíti és beadja a kiviteli nyilatkozatot is, ami alapján a vámkezelést elvégzik a hatóságok. Tehát, amennyiben csomagszállító cégen keresztül adod fel a küldeményed, akkor ezzel általában nincs plusz teendőd. Viszont, ha nem veszel igénybe futárszolgáltatót, a kiviteli nyilatkozatot önállóan kell elkészítened, illetve elektronikusan benyújtanod a Nemzeti Vámhatósághoz. 

Segítségként: a kiviteli nyilatkozat minden esetben tartalmazza az alábbi adatokat:

  • az áru/áruk származása,
  • rendeltetési ország,
  • árukódok,
  • a vámeljárás kódjai, és
  • az áruk értéke.

Továbbá csatolni kell az alábbi dokumentumokat is: Számla és fuvarokmányok, valamint csomagjegyzék, héa (hozzáadottérték-adó)- és exportnyilvántartások, esetlegesen szükséges tanúsítványok, vagy engedélyek.

Költségek a szállítási díjon túl – adók, vámok, vámkezelési díjak

A címzettnek a szállítási díjon túl az adott áru jellegétől függően helyi áfát biztosan, de esetlegesen adót és vámot is fizetnie kell. A fizetendő vám, esetleges adó összege a szállított áruk típusától, valamint a brit kormány által meghatározott vám mértékétől függ.

Itt tájékozódhatsz az import adók és vámok mértékéről: http://kkk.nav.gov.hu/eles/1/taricweb/

Tudjuk, csomagot küldeni Angliába nem egyszerű, főleg nem első olvasásra, de ne aggódj, az Onlinefutár.hu csapa mindig a rendelkezésedre áll! Hívj bennünket bátran, segítünk!

Kalkulálj csomagküldést Angliába: www.onlinefutar.hu