Az elmúlt években a legtöbb csomagot egyenesen Amerikába küldték az Onlinefutár.hu-n keresztül. Pontosan tudjuk, hogy ez nem egyszerű feladat, a szállítási díjon túl adókkal, vámokkal, vámkezelési díjakkal, esetenként pedig plusz FDA regisztrációval is számolhatunk, nem beszélve a további rengeteg adminisztrációról, papírról, melyeket a kiviteli dokumentumhoz kell csatolni. De ne aggódj, ha lépésről-lépésre követed az alábbi teendőket, nem fogsz hibázni.
1. Tiltott áruk és az a bizonyos FDA regisztráció
Mindenekelőtt alaposan gondold át, hogy mit küldesz Amerikába. Nem viccelünk, ez valóban fontos. Bizonyos tárgyak “tiltott árunak” számítanak, melyeket semmilyen körülmények között sem lehet feladni. A legjobb, ha rögtön ellenőrzöd, hogy a küldeményed nem tartozik-e ebbe a kategóriába. A tiltott áruk listáját megtalálod az Onlienfutár.hu oldalán IDE kattintva.
Amennyiben minden rendben, tovább léphetsz a következő ellenőrzési pontra, az FDA regisztrációra. Az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal (FDA) szabályozza bizonyos termékek bevitelét az államokba. Ez annyiban jó hír, hogy nem minden küldeménynél kötelező a regisztráció, viszont amelyiknél igen, ott elég szigorúan ellenőrzik.
FDA regisztráció alá tartozó termékek: élelmiszerek, gyógyszerek, biológiai anyagok, kozmetikumok, orvosi eszközök, sugárzást kibocsátó elektronikus eszközök, dohánytermékek. Ha a küldeményed ebbe a csoportba tartozik, külön ki kell töltened online egy FDA regisztrációs lapot. Az adminisztráció végén kapsz egy FDA tanúsítványt, melyet nyomtatva csatolj a kiviteli dokumentációhoz. Az FDA regisztrációs oldalt IDE kattintva éred el. A felület angol és részletesen végig vezet a folyamaton.
Ha mindezen túl vagy, a csomagod nem tartozik a tiltott áruk listájába, nem FDA regisztráció köteles, figyelj, mert még mindig fennakadhat egy szűrőn! Néhány termék esetében az átlagosnál több részletet kell csatolni a kiviteli dokumentációhoz, melyet az USA Vámügyi és Határvédelmi Hivatala (CBS) ellenőríz:
- Dioptriás szemüvegeknél az FDA regisztráción túl úgynevezett “Drop Ball Test” (törésteszt megfelelőség) tanúsítvány is szükséges. Erről bővebben IDE kattintva olvashatsz angolul.
- Járművek, járműberendezések esetében egy úgynevezett HS7 nyomtatványt is csatolni kell a szállítási dokumentációhoz, melyben természetesen segítünk.
- A nem amerikai ruházati és textilipari termékek, melyek értéke meghaladja az 5 dollárt, a következő címkével kell ellátni: gyártó neve és címe, az anyag százalékos aránya 100%-hoz viszonyítva, kötött, vagy szőtt, a ruházat célcsoportja (nem), az anyag mérete. Szerencsére kivétel, ha személyes küldeményről van szó, visszaküldött rendelésről, alaktalanított, vagy megjelölt mintáról és ajándékról.
- Órák esetében 800 dollár értékhatár felett kérhetnek további adatokat, melyekben szintén segítünk.
- Áramköri lapok küldésénél számos további adatra is szükség lesz, ezért, ha ilyet adsz fel mindenképpen vedd fel velünk a kapcsolatot!
- A cipőknél pedig szintén 800 dollár értékhatár felett kérhetnek további adatokat, mely alól kivétel a személyes küldemény, ajándék.
Ha a fentiek alapján jól átgondoltad a csomagod tartalmát, tovább léphetsz!
2. Céges és magán feladóként egyaránt szükséged lesz az EORI (VPID) számodra
Minden Amerikába küldött csomag kötelező vámeljáráson megy át. Ez lényegében egy ellenőrzési folyamat, amihez céges feladóként szükséged lesz az EORI (magyarországi nevén VPID) számodra. Ez egy vámazonosító szám, amely alapján a Vámhatóság nyilvántartja az ügyfeleit. Ha esetleg még nincs EORI (VPID) számod, akkor ezt a vámhivatalnál igényelheted, akár online is. Az aktuális igénylő dokumentumot itt keresd: https://bit.ly/3sEdO6N
FONTOS: erre magánszemélyként is szükséged van – ha az Onlinefutár.hu-nál adod fel a csomagod, keress bennünket és segítünk!
3. Ha már van EORI (VPID) számod, állítsd ki a kereskedelmi, vagy proforma számlát
Céges és magán feladóknak is kötelező, hiszen ez tartalmazza, hogy pontosan mi található a csomagban, ezt vizsgálják a vámeljárás során. Ha kereskedelmi értékkel rendelkező árut küldesz kereskedelmi számlát, ha pedig ajándékot, vagy egyéb személyes küldeményt, proforma számlát állíts ki. A dokumentumot majd jó erősen egy úgynevezett okmánytasakban (strapabíró átlátszó műanyag fóliában) rögzítsd kívülről a küldeményhez.
Amennyiben nálunk adod fel a csomagod magánszemélyként és nem tudsz számlát kiállítani, ne aggódj, keress bennünket és segítünk!
FONTOS, hogy a számla minden esetben tartalmazza az alábbi adatokat:
- A címzett adatai: név, cím, telefonszám, e-mail-cím, esetleg kapcsolattartó adatai, ha eltér a címzettől
- A feladó neve, címe, telefonszáma és e-mail címe
- Az áru megnevezése és pontos leírás a küldeményről
- A számlán fel kell tüntetni, hogy hol készült az áru, tehát az áru származási országát. Ez az az ország, ahol az árut előállították, és nem az, ahonnan küldi.
- A feladó EORI száma
- Szállítási cím, amennyiben az eltér a számlázási címtől
- A számla kelte, száma és helye
- Csomagszám(ok) – ezt az aktuális csomagküldő szolgáltatótól kapod meg
- A csomag súlya (bruttó/nettó)
- Céges pecsét, aláírás és név
Költségek a szállítási díjon túl – adók, vámok, vámkezelési díjak
A címzettnek a szállítási díjon túl az adott áru jellegétől függően helyi áfát valószínű, de esetlegesen adót és vámot is fizetnie kell. A fizetendő vám, esetleges adó összege a szállított áruk típusától, valamint az egyes államok által meghatározott vám mértékétől függ.
Tudjuk, hogy csomagot küldeni Amerikába nem egyszerű, főleg nem első olvasásra, de ne aggódj, az Onlinefutár.hu csapa mindig a rendelkezésedre áll! Keress bennünket bátran, segítünk!Kalkulálj csomagküldést Amerikába: www.onlinefutar.hu